Blanka Šmídová: Věřím sociální demokracii


 

Věřím sociální demokracii,

že bude prosazovat sociální zákony, které umožní důstojný život matkám a jejich dětem.

 

     Jmenuji se Blanka Šmídová, jsem členkou klubu sociálně demokratických žen na Praze 4.  

 

Pečuji sama o dvě zletilé studující děti, od ledna 2018 jsem ve starobním důchodu.

 

            Nacházím se v tíživé rodinné situaci z důvodu asociálních zákonů. Jsem rozvedená, bývalý manžel se mnou dosud bydlel ve společné domácnosti do doby nabytí právní moci rozsudku Městského soudu o zrušení společného nájmu. Po dobu jeho vykázání z bytu z důvodu domácího násilí jsem pobírala příspěvek na bydlení ve výši 4 500 Kč/měsíc. Po jeho zpětném návratu do bytu byl posuzován jako osoba ve společné domácnosti a započítán jeho starobní důchod pro sociální dávky. Výše uvedený příspěvek nám byl v plné výši zamítnut. S bývalým manželem žádná přijatelná dohoda ohledně platby nájmu nebyla možná, odmítal hradit služby a po dlouhém vyjednávání souhlasil, že bude hradit alespoň ¼ nájmu. K mému nepříjemnému překvapení mně přišla ze SBO upomínka na zaplacení nedoplatku na nájmu ve výši 43 tis. Kč. Teprve nyní jsem se dozvěděla, že SBO vymáhala bezúspěšně dlužnou částku po bývalém manželovi, protože já jsem ¾ nájmu řádně platila. Vzhledem k tomu, že nájemní smlouva byla na nás oba, tak SBO dluh na nájmu vymáhá po mně. Bývalý manžel si k důchodu přivydělával a přesto, že měl příjem cca 20 tis. Kč/měsíc, tak vědomě dělal dluhy, které nesplácel a má 5 exekucí.

 

           Já jsem nemocná, několik let jsem pobírala plný invalidní důchod, vlastním průkaz ZTP. Abych mohla uhradit nájem a základní životní potřeby, tak musím docházet do práce alespoň na zkrácený úvazek. Syn při studiu pracuje, aby rodině finančně odlehčil. Výsledkem je, že ÚP nám sdělil zamítnutí přídavků na obě děti i příspěvek na bydlení. Při výpočtu se vychází ze životního minima, které je tak nízké, že není ani na přeživoření.

 

            Proč mám být s dětmi posuzována pro sociální dávky stejně, jako dlouhodobě nezaměstnaní, kterým se nechce pracovat?  Když se snažíme, abychom nebyli na životním minimu a neživořili, tak nám stát zamítne dávky a vezme i přídavek na dítě? Překročení nad životním minimem bylo nízké a ve výsledku je paradoxně lepší, když přestaneme pracovat. Neměla bych nejen já, ale i jiné matky, které pečují o děti posuzovány individuálně? Proč není trestně stíhaný bývalý manžel, který vědomě dělal dluhy s tím, že je nikdy nesplatí? Nakonec jsem kvůli němu přišla nejen o příspěvek na bydlení, ale ještě musím splácet jeho dluh. Jak může být bývalý manžel společně posuzovanou osobou? Stále se mluví o tom, jak stát bude podporovat rodiny a osamělé matky s dětmi. Zatím tomu tak není, ale věřím tomu, že právě sociální demokracie bude prosazovat sociální zákony, které umožní důstojný život matkám a jejich dětem.

 

Blanka Šmídová

 

 

Updated: 7.6.2018 — 2:03

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Místní organizace 01 v Praze 4 © 2017 Frontier Theme